Rank And Rent Nedir?

Rank And Rent Nedir? Nasıl Yapılır?

Rank and rent nedir? sorusu son zamanlarda SEO ile ilgilenen bir çok kişinin merak ettiği bir sorudur. SEO’yu anlasanız bile sürekli algoritma ve sıralama değiştiren Google ile çoğu zaman SEO konusunda oldukça zorlanabilirsiniz. Bu yazıda rank and rent nedir? sorusunu yanıtlayarak SEO’yu daha kolay hale getireceğiz.

Rank and Rent Nedir?

Rank and rent; bir tesisatçı, elektrikçi, çilingir gibi belirli bir alanda hizmet veren kişiler için özel olarak tasarlanarak geliştirilen bir web sitesinin daha sonra bu kişilere kiralanmasıdır. Başka bir deyişle rank and rent potansiyel müşterileri hizmet sağlayıcılara satmanın farklı bir yoludur.

Sıfırdan bir site oluşturarak bu sitenin arama motorlarındaki sıralamasının yükselmesi için çalışmak yerine rank and rent ile bir konu üzerinde özelleştirilmiş web sitesini bu işletmeler için kullanmayı sağlar. İçerik oluşturmak, sayfa optimizasyonu yapmak gibi web sitesini arama motorlarının sıralamalarında yukarı taşıyacak her şey bu web siteleri ile yapılabilmektedir.

Belirli bir konu üzerine oluşturulan web sitesi sıralanmaya ve trafik oluşturmaya başladığı zaman SEO uzmanı bu web sitesine ulaşan potansiyel müşterileri gerçek bir işletmeye kiralar. Ancak rank and rent’in en büyük sıkıntılarından biri web sitesinin geliştirilmesi sırasında size ulaşacak potansiyel müşterilerden gelen istek ve aramaları doğru şekilde iletmektedir. Çilingir hizmeti vermediğiniz halde insanlar size çilingir hizmetlerinden yararlanmak için ulaşabilirler. Rank and rent’in en önemli noktası budur. Bir rank and rent web sitesi genel bilgiler içermelidir.

SEO uzmanı web sitesinin kiralanmasından gelir elde ederken, web sitesini kiralayan işletme arama motorlarında çıkan ve potansitel müşteriler tarafından trafiği olan bir web sitesinin avantajını kullanarak risksiz bir SEO yatırımı yapmış olacaktır.

Bir başka rank and rent yöntemi ise SEO uzmanının web sitesini kiralamak yerine web sitesine trafik oluşturan potansiyel müşterileri işletmelere satmasıdır.

Rank and Rent’in Faydaları Nelerdir?

Bir SEO uzmanı için rank and rent, tüm günü müşterilerin isteklerini dinleyerek, uygun içerikleri üreterek ve müşterilerin istekleri doğrultusunda SEO kurallarını da takip ederek bir optimizasyonu yapmaya çalışmaktan çok daha kolaydır.

Müşterilerin istekleri ve SEO kuralları arasında uygun bir yol bulmaya çalışmak yerine, en iyi bildiğiniz uygulamalar ile web sitesini özgürce oluşturup optimize edebilirsiniz. Web sitesi arama motorlarında sıralanmaya başlarken müşterilere yapılan değişikliklerin sebep olduğu açıklamak durumunda kalmazsınız.

Rank and rent hizmetlerini kullanan bir işletme ise bir web sitesinin yeniden oluşturulma süreçlerini beklemek zorunda kalmadan potansiyel müşteri trafiği olan bir sitenin avantajlarını hızlı bir şekilde kullanmaya başlar ve iyi bir SEO uzmanı için gerekecek bir maliyettense daha düşük bütçeli bir web sitesi kiralama ile risksiz bir yatırım yapmış olur.

İlgili İçerik: Instagram’da Sayfa Büyütme Taktikleri

Neden Rank and Rent’i Seçmelisiniz?

Bir SEO uzmanı için rank and rent’in kullanılmasının bir çok amacı vardır:

 1. Verimlilik – alan adı ve websitesinin sahibi olduğunuz için yaptığınız yatırım uzun vadeli bir kar getirecektir. Doğrudan SEO hizmeti verilen durumlarda işletmenin kapanması veya müşterinin hizmetleri satın almaktan vazgeçmesi durumunda yapılan işten gelir elde edilemez ancak rank and rent’te site farklı bir müşteriye kiralanabilir.
 2. Fırsat – başlangıçta SEO uzmanları müşterilerinin güvenini kazanmak adına zamanının büyük bir kısmını bir proje için harcar. Ölü saatler olarak da isimlendirilen bu saatler başka projeler üzerinde geçirilerek daha verimli hale getirilebilir. Rank and rent ile hem zamanı doğru kullanabilir hem de SEO portföyü oluşturabilirsiniz.
 3. Güven – Bir çok işletme piyasadaki düşük performans ve yüksek fiyatlı SEO dedikoduları sebebi ile SEO uzmanlarına güvenmek ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Rank and rent ile yaptığınız işin başarısını doğrudan müşteriye sunarak güven problemleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bunların yanında farklı şekillerde de arama motorları sıralamalarından para kazanabilirsiniz.

Rank and Rent’ten gelir elde etmek için SEO, e-ticaret ve pazarlama ile kullanılabilen hibrit modelleri de vardır. En çok kullanılanlar:

 1. Aylık Kiralama: Ev kiralar gibi web sitenizi aylık belirli bir fiyat ile müşterilerinize kiralayabilirsiniz. Aylık faturalandırma ve kredi kartı ile ödeme işlemleri dışında yapılması gereken başka hiçbir iş bulunmadığı için en basit yöntemlerden biridir. Fiyat belirlerken aylık potansiyel müşteri sayısını belirleyerek bu oranda bir fiyatlandırma yapılması gerekir.
 2. Müşteri (Lead) Başına: Aylık kiralamadan biraz daha farklı ve biraz daha karmaşıktır. İşletmeye telefon, mail gibi iletişim yöntemleri ile ulaşan müşteri başına ücret aldığınız bu yöntemde gerçek müşterilerinin ayrımının yapılabilmesi için ekstra yazılımlar kullanmanız gerekir. Gelen müşterilerinin türlere göre ayrılması gereken bu yöntem bazı durumlar için oldukça popüler olsa da SEO uzmanının her ay belirli bir süresini bu hesaplamaları yapark geçirmesi gerekmektedir. Kullanılacak diğer müşteri trafiği izleme ve müşteri türlerini ayırma yazılımları sebebi ile de daha pahalı hale gelebilir.
 3. Rank and Sell – Sürekli gelir akışı sağlayan diğer modellerden farklı olarak rank and sell SEO uzmanının tek seferde yüksek gelir elde etmesini sağlamaktadır. Web sitesi tamamen işletmeye devredilerek aylık kazancın ortalama olarak 25-30 katı kadar daha fazla gelir toplu olarak elde edilebilir. SEO uzmanı web sitesinin satışının ardından yeni web siteleri geliştirmeye başlar.

7 Adımda Rank and Rent Web Sitesi Oluşturma Para Kazanma

 • Konu Seçin
 • Rakiplerinizi Belirleyin
 • Alan Adı Alın
 • Anahtar Kelime Araştırması Yapın
 • İçerik Oluşturun
 • Backlink Oluşturun
 • Kiraya Verin

Rank and rent hem çok karlı hem de daha esnek bir çalışma ortamı sunduğu için bir çok kişinin ilgilisini çekiyor. SEO uzmanı olmasanız bile istekli ve düzenli bir çalışma ile siz de rank and rent’ten para kazanabilirsiniz. Web sitenizin gelişmesi ve müşteri trafiği oluşturması için biraz da sabıra ihtiyacınız olacaktır.

Konu Seçimi

Web sitenizi oluşturmaya başlarken en çok göz önünde bulundurmanız gereken nokta web sitenizin konusu olacaktır. Konu seçiminiz ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

Yüksek Kar: Düşük bütçeli bir konu seçerseniz veya rekabetin yüksek olduğu ve bir çok farklı web sitesi üzerinde satışı yapılan konular seçerseniz oluşturduğunuz web sitesini kiralamak veya satmak zorlaşacaktır. Bu sebeple yüksek kara sahip ve rekabet alanın çok geniş olmadığı konuları seçmeniz gerekir.

 • Düşük Rekabet: Bazı konularda rekabet oldukça yüksek olacağı için sıralamalarda yükselmek oldukça zor olabilir. Düşük rekabet ortamına sahip konular ile daha hızlı ilerleyebilir ve süreci çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.
 • Konum: Büyük ve kalabalık şehirler seçmek müşteri sayısı açısından cazip gözüküyor olsa da çok büyük işletmelere karşı yarışacağınız için çok daha büyük emekler vermek durumunda kalabilirsiniz. Köklü işletmeler ile yarışmak zorunda kalmayacağınız konumlar üzerinde çalışmalısınız.
 • Hızlı Satış: Bu madde rank and rent değil rank and sell yöntemini kullanmak isteyenler için oldukça ö Konunuzun hızlı bir şekilde satılabilmesi de önemli bir faktör olacaktır.

Sürekli potansiyel müşteri trafiği olan ve rank and rent için hazır bir site hazırlamak istiyorsanız konunuz için etraflıca düşünmeniz gerekir. Gittikçe daha çok öğrenerek gittikçe web siteniz üzerinde daha çok çalışacaksınız bu nedenle çalışmaktan sıkılmayacağınız bir konu olması da oldukça önemlidir.

Alan Adı Seçimi

Konunuzu belirledikten sonra yapmanız gereken şey doğru bir alan adı bulmaktır. Alan adının konu ve konum ile ilgili anahtar kelimeleri barındırabilecek kadar özel, bir işletmeye satıldıktan sonra mevcut markalaşmaya bozmayacak kadar genel olması gerekiyor. Bu nedenle bir alan adı oluşturmanın en tercih edilen yolu, anahtar kelime ve hedef konum ile bir kombinasyon oluşturmaktır.

Rakiplerinizi Tanıyın

Bu adım kesinlikle atlanılmamalıdır. Markası olmayan bir web sitesini oldukça karlı bir konu içinde sıralamaya dahil etmek için çalışıyorsunuz ve diğerlerinin ne yaptığını, nasıl yaptığını mutlaka görmeniz gerekiyor.

Alan adı seçimi yaparken yaptığınız gibi anahtar kelime ve konum kombinasyonlarının hemen hemen hepsini bir arama motoruna yazarak karşılaştığınız web sitelerini inceleyin. Bakmanız gerekenler:

 • En iyi performansa sahip içerik
 • En çok kullanılan anahtar kelimeler
 • Organik arama trafiği

Bu bilgileri bulmak için kullanabileceğiniz analiz araçları bulunmaktadır. Zaman tasarrufu için araştırmalarınızı bu araçlar ile yapabilir veya kendi vaktinizi ayırarak gerçekleştirebilirsiniz.

Site düzenlerine, içeriklere ve sayfalarda bulunan ögelere dikkat edin. Web sitesi için hedef pazarları belirlemeye çalışan. Bu bilgiler web sitenizin oluşturulma aşaması için oldukça önemlidir. Web sitenizin diğerlerinden ayrılması gerekiyor.

Anahtar Kelime Araştırması

İstediğiniz müşteri grubu trafiğini yakalayabilmek için doğru anahtar kelimeleri kullanmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz web sitesini kiralayacak veya satın alacak işletmenin adını bilmiyor olsanız bile müşteri trafiğini arttıracak anahtar kelimeler bulabilirsiniz.

Yeni bir web sitesi oluşturduğunuz için anahtar kelime araştırmanız yoğunluklu olarak seçtiğiniz konu ile ilgili ve rakipleriniz kullandığı anahtar kelimelerden oluşmalıdır.

Bir SEO araştıma aracı kullanıyorsanız anahtar kelime planlama kısmına ana anahtar kelimenize yazarak buna uygun anahtar kelimeler de üretebilirsiniz.

Genel konunuz ve hedef alanınız ile ilgili anahtar kelimelerin hangilerini olduğuna karar vererek bu anahtar kelimeleri stratejileriniz için kullanın.

Web sitenizde bulunan anahtar kelimeler oldukça önemlidir çünkü bu anahtar kelimeler sıramalarda yükselmenizi yardımcı olduğu gibi rank and rent süreçlerinde işletmelerin de incelediği bir alandır. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin performanslarını da inceleyebilirsiniz.

İçerik Oluşturma

İşletme adı olmayan bir web sitesi oluştururken içerik oluşturmaya çok özen göstermeniz gerekir. Rank and rent siteniz herhangi bir markaya bağlı olmadığı için anahtar kelimelerinizin güçlü, kullanıcı odaklı olması ve faydalı bilgiler sağlaması gerekmektedir.

Web sitenizin ana hatlarını oluşturarak başlayabilirsiniz. Ana Sayfa, Hakkımızda ve ana hizmetler ile ilgili sayfaların web sitenizde mutlaka bulunması gerekiyor. Bu sayfalar en çok trafik çeken ve potansiyel müşteri sayısını arttıran sayfalardır. Bu neden bu sayfaları oluştururken içeriklerinin iyi yazıldığından ve tamamen optimize edildiğinden emin olmanız gerekiyor.

Bu sayfaları özenli bir şekilde tamamladıktan sonra blog yazılarını düşünmeye başlayabilirsiniz. Görseller, grafikler ve indirilebilir içerikler ile sayfalarınızın daha çok trafik almasını sağlayarak ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Backlink Oluşturma

Güçlü backlinkler oluşturmak web sitenizin sıralamada yükselmesinin en hızlı yollarından biridir. Backlinkler, diğer web sitelerinden sizin web sitenize verilen bağlantılar ile oluşturulan backlinkler web sitenizin anasayfasına, hizmet sayfasına yada bloglarına yönlendirilebilir. Başka web sitelerinden sizin web sitenize bağlantı verilmesi Google’ın web sitenizi güvenilir görmesini sağlar. Oluşturduğunuz web sitesine backlink verilmesi web sitesinin ilginç ve bilgilendirici olduğunu gösterir.

Kiralama

Web sitenize belirli bir trafik akışı sağlandıktan ve sıralamalarda yükselmeye başladıktan sonra web sitenizi kiralamaya başlayabilirsiniz. En başta belirlediğiniz konu ve konum ile ilgili araştırmalar yapmanız gerekiyor. Düşük kaliteli, düşük sıralamalı olan veya hiçbir web sitesi bulunmayan işletmeleri bularak iletişime geçebilirsiniz.

İşletme sahibine yeni web sitenizden bahsederek gelen trafik ve potansiyel müşteri sayısı hakkında bilgi verin. Yaptığınız teklifin işletmelerine sağlayacağı katkılardan konuşurken bir web sitesi oluşturmanın ve SEO hizmetlerinin maliyetlerinden bahsedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.