Nöromarketing Nedir?

Nöromarketing Nedir? Kapsamlı Nöromarketing Rehberi

Son zamanlarda pazarlama sektöründe sıkça konuşulan Nöromarketing nedir? Sorusuna cevap vermek için kapsamlı bir rehber hazırladım. Bu rehberde; Nöromarketing nedir? Nöromarketing (Nöro Pazarlama) kullanım alanları nelerdir? Nöromarketing ile satışları artırma, Türkiye’de nöromarketing kullanan markalar ve nöromarketing örnekleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağım.

Nöromarketing Nedir? (Nöro Pazarlama)

Nöromarketing, tüketicilerin zihinsel süreçlerini inceleyip algılarını analiz edip ve algıladıkları, hissettikleri şeyin ne olduğunu görebilmemizi sağlar. Bu sayede reklam, pazarlama vb. iletişim kanallarınının iyileştirilmesine yardımcı olan bir pazarlama yöntemidir. Aynı zamanda Nöro Pazarlama olarakta bilinmektedir.

Nöromarketing (Nöro Pazarlama) bir reklamın, reklam metninin ya da görselin insanlarda uyandırdığı hisleri öngörür.

Pazarlama faaliyetlerinizi nöromarketing ile entegre ederek geliştirmeniz, dönüşüm oranlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Nöromarketing Kullanım Alanları

 • Mağaza içi deneyimi iyileştirme
 • Yeni ürün ve hizmet geliştirme
 • Reklam ve iletişim kampanyalarını optimize etme
 • Websitesi/mobil kullanıcı deneyimi
 • Sosyal medya iletişimi
 • Film/teaser çalışmaları

Nöromarketing (Nöro Pazarlama) ile Satışları Artırma

Beynimiz 3 ana kısımdan oluşur. Bunlar; yeni betin, orta beyin ve eski beyindir.

Yeni Beyin Nedir?: Düşünür ve rasyonel verileri işler.

Orta Beyin Nedir?: Duyguları ve hisleri işler.

Eski Beyin Nedir?: Yeni ve orta beyinden gelen verileri hesaplar ve karar verir.

Karar verme aşaması eski beyinde olduğu için eski beyini ikna etmemiz demek, satış demektir.

Eski Beynin Anladığı 6 Önemli Uyarıcı

Eski beynin 6 uyarıcısını uyandırarak satışlarınızı artırabilirsiniz. İşte o 6 önemli uyarıcı.

 1. Eski beyin “ben” merkezcidir. Kendine yarar sağlamayanlara karşı sabrı olmayan bir beyindir. Bu nedenle müşterilerinize vermeniz gereken mesajlar bizimle değil onlarla ilgili olmalıdır. Müşteriler size dikkatlerini vermeden önce, sizin onlar için ne yapabileceğinizi duymalıdırlar.
 2. Eski beyin; önce/sonra, riskli/güvenli, onunla/onsuz, hızlı/yavaş vb. açık olan zıtlıklara duyarlıdır. Zıtlık eski beynin hızlı ve riskli kararlar vermesini sağlar. Zıtlık olmadan eski beyin, geç karar verme ya da hiç karar vermeme gibi karmaşık durumlara girebilir.
 3. Eski beyin, yazılı dili işleyebilme konusunda eğitimli olmadığı için kelimelerin kullanımı mesajınızın anlaşılmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle algılamada “24 saatte teslimat” gibi anlaşılması kolay ve somut terimlere ihtiyaç duyar.
 4. Eğer eski beyin güçlü bir başlangıcı ve bitişi olan durumları zihnine kazıyabiliyorsa, orta kısımdakileri saklamak içni enerji harcamaz. Çünkü bu duruma dair gerekli ya da alıcı bilgiler taşımıyordur. Bu nedenle en önemli içeriği başa koymak olmazsa olmazdır ve sonda da tekrar etmelidir.
 5. Eski beyin, yılana benzer bir cisim görünce bunun bir yılan olup olmadığını anlamayı beklemez ve hızlıca tehlikeden kaçmak için hamle yapar. Eski beyin, yeni beynin bilgileri işleme hızını beklemediği için çoğunlukla görsel verilere göre işlem yapar ve kararlarımızı derinden etkiler.
 6. Eski beyin, yalnızca duygular tarafından harekete geçer. Üzüntü, sinir ya da şaşkınlık gibi bir duygu hissettiğimizde hormonlardan oluşan bir kokteyl beyne doğru harekete geçer. Bu da onları hiç olmadıkları kadar hızlı ve güçlü hale getirir. Sonuç olarak güçlü duygularla tecrübe ettiğimiz olayları hatırlarız.

İşte bu 6 madde satın alma kararında çok etkilidir. Bu etkiyide eski beyin olarak adlandırdığımız beyin parçamız belirler.

Türkiye’de Nöromarketing Kullanan Markalar

Nöromarketing diğer adıyla Nöro Pazarlama maalesef ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ancak pazarlama faaliyetlerinde nöromarketing kullanan markalar azda olsa vardır. Bunlar başlıca; Pınar, Garanti, Turkcell, Fiat, Ülker, Eti ve Bosch.

Nöromarketing Örneği

Nöromarketing kavramını daha iyi anlayabilmeniz için aşağıya bıraktığım videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.