Instagram'da Hesap Büyütme

Instagram Sayfa Büyütme: Kanıtlanmış 12 Teknik ile Takipçi Artırma

Bu içeriği okumak yerine dinleyebilirsiniz.

Instagram’da geniş kitlelere hitap etmeniz ve hedef kitleniz ile etkileşim halinde bulunmanız hem satışlarınızı hemde marka bilinirliğini artırmaktadır.

Sizde Instagram sayfanızı (hesabınızı) büyüterek satışlarınızı artırmak, marka bilinirliğini artırmak, reklam gelirlerini artırmak ya da mavi tik almak istemez misiniz? Tabi bunları yapabiliyor olmak için Instagram sayfanızının takipçi sayısını artırmak ve hesabınızı büyütmeniz gerekmektedir.

Peki Instagram sayfanızı (hesabınızı) nasıl büyütebilirsiniz? Bu yazımızda sizlere Instagram sayfanızı büyütmek 🚀 için Instagram hesap büyütme tekniklerinide en etkili 12  teknikten bahsedeceğiz. Bu 12 teknik aynı zamanda Instagram sayfanızın da takipçi sayısını artırma teknikleri olarak görebilirsiniz.

Daha fazla vakit kaybetmeden içeriğe geçelim, Instagram sayfa (hesap) büyütme teknikleri sürecine hemen başlayalım. 

Not: Bu içeriği bir rehber ders niteliğinde okursanız sizin için çok faydalı olacaktır. Kısa kısa notlar alarak okumanızı tavsiye ederim.

Instagram Sayfa (Hesap) Büyütme Teknikleri

Instagram sayfa (hesap) büyütme teknikleri uzun vadeli bir süreçtir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Instagram işletmeniz veya sizin için düşük maliyetli bir pazarlamadır. Sosyal medya hesap yönetimi çalışmanızı en az 6 ay sürmelidir. Bu süreçte önemli olan 12 süreç daha doğrusu 12 taktik mevcuttur.

Instagram Sayfa Büyütme
Instagram sayfa büyütme teknikleri.

Instagram Sayfa (Hesap) Büyütme Teknikleri

 1. Rakip analizi yapın.
 2. Hedef kitlenizi tanıyın.
 3. Instagram profilinizi optimize edin.
 4. İçerik konseptleri geliştirin.
 5. Reels videolarına önem verin.
 6. Paylaşım yaparken bunlara dikkat edin.
 7. İçerik planı oluşturun.
 8. Farklı olun.
 9. İş birlikleri yapın.
 10. Takipçileriniz ile etkileşim halinde olun.
 11. Sabırlı olun.
 12. Diğer sosyal medya hesapları ile entegre olun.
Instagram Rakip Analizi
Instagram’da rakip analizi yapın.

1. Instagram İçin Rakip Analizi Yapın

Instagram’da sayfa büyütmek istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken şey, sayfanızın rakiplerini iyi tanımak olacaktır. Bu süreçte aşağıdaki sorulara cevap veriyor olmalısınız. 

 • Rakipleriniz kimler? 
 • Kaç takipçileri var? 
 • Etkileşim oranları nasıl? 
 • Reels içerikleri üretiyorlar mı? 
 • Rakip sayfa aktif mi? 
 • Instagram hesapları güven veriyor mu? 
 • Hedef kitleniz neden sizi takip etmeli?

Evet, bu sorulara gerçekçi bir cevap verdikten sonra rakiplerinizin eksikliklerini tamamlamanız gerekiyor. Örneğin rakip sayfa Reels içeriği paylaşmıyorsa siz Reels içeriği paylaşın. Bu tarz rakiplerinizin eksiklerini tamamlamanız, sizi rakiplerinizden önde olmanızı sağlayacaktır.

Not: Bu sorulara cevap verebilmek için çok basit bir Excel tablosu hazırlayabilirsiniz. 

Instagram'da Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın
Instagram’da Hedef kitlenizi iyi tanıyın.

2. Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef kitleniz kim? Bu sorunun cevabını verebiliyor musunuz? Bu sorunun cevabını veremiyorsanız hedef kitle analizi yapmanız gerekiyor. Bu süreçte aşağıdaki sorulara cevap veriyor olmalısınız.

 • Hedef kitleniz ne tarz içeriklerden hoşlanıyor?
 • Hedef kitleniz hangi saat aralıklarında Instagram’ı aktif kullanıyor? 

Bu 3 soru hedef kitlenizi tanımanız için çok önemli. Hedef kitlenizin ne tarz içeriklerden hoşlandığını bilmeniz, paylaşacağınız içerikleri hazırlamakta size kolaylık sağlamış olacak. Aynı zamanda da hedef kitlenizin beğendiği içerikleri paylaştığınız için etkileşim oranınız daha fazla olacaktır.

Yine hedef kitlenizin hangi aralıklarda Instagram’ı Aktif kullandığını bilmeniz sizin içerik planı hazırlamanızı kolaylaştıracak bir unsurdur. Hedef kitlenizin aktif olduğu saatlerde içerik paylaşmanız etkileşim oranınızı artıracaktır.

 Profilinizi Optimize Edin
Instagram profilinizi optimize edin.

3. Instagram Profilinizi Optimize Edin

Instagram’da hesap büyütme taktiklerinin aslında en önemlisinden biriside Instagram hesabınızın görünümü ve optimizasyonudur. Instagram hesabınızın tasarım bütünlüğü hedef kitlenize güven verecektir. Instagram hesabınızı optimize etmek ile ilgili yapmanız gereken şeyleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Kaliteli bir profil resminiz olsun.
 • Kullanıcı adınızı daha bir isim haline getirin.
 • Hesap ismini hedef kitlenizin sizi bulabileceği bir isim haline getirin.
 • Kısa ve öz bir profil açıklaması yazın. Bu açıklamada hedef kitlenizin sizi bulabileceği anahtar kelimeleri geçirin.
 • Profil açıklamasında güven verin ve ikna edin.
 • Profilinize bazı hikayeleri etiketleyin. Bu hikayelere güzel kapaklar ile destekleyin. 

Not: Instagram’da logonuzu güncellemek ve öne çıkarılan hikayelerin kapak resimleri için Canva’yı kullanabilirsiniz. Canva ücretsiz bir grafik tasarım uygulamasıdır.

Yukarıdaki maddeleri de uyguladığınız zaman Instagram profilinizi optimize etmiş olacaksınız. Bu durumda Instagram hesabınızı büyütmek için önemli bir adımı geçmiş oluyorsunuz.

İçerik Konseptleri Geliştirin
İçerik konseptleri geliştirmeniz, Instagram hesabınızı büyütmeniz konusunda size fayda sağlayacaktır.

4. İçerik Konseptleri Geliştirin

Instagram hesabınızı büyütmek için ilk adım rakip analizi yapmaktı. Bu rakip analizinde rakipleriniz neler yaptığını görmüş oldunuz. Bu sayede rakipleriniz en çok etkileşim alan içerik türlerini belirleyip bu içerikleri devam ettirmelisiniz. Fakat farklılıklarda katmalısınız. Örneğin rakipleriniz yana kaydırmalı gönderi hazırlamıyorsa, siz yana kaydırmalı gönderi hazırlayın. Ya da rakipleriniz blog içeriği paylaşmıyorsa, siz blog içeriği paylaşın. 

Örneğin, bir diyetisyenseniz, yana kaydırmalı şekilde blog içerikleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin, “Kilo verememeniz için 7 sebep.” ya da “Sabah kahvaltısında neler yenilmeli?” Gibi size sorulan soruları gönderi olarak cevaplayın. 

Bu sayede hedef kitlenize fayda sağlamış olacaksınız. Faydalı olduğunuz zaman takipçileriniz sizinle daha sıkı etkileşim kuracaktır. Unutmayın ki insanlar Instagram’da reklam görmek istemiyor, boş vakitlerini değerlendirmek için kullanıyor. Bu nedenden dolayı hedef kitlenize fayda sağlamalısınız.

Reels Videolarına Önem Verin
Instagram’da reels biçiminde içerik üretmeniz, Instagram hesabınızı büyütmenize katkı sağlayacaktır.

5. Reels Videolarına Önem Verin

Reels videoları, insanların Instagram hesabını büyütmek için en çok kullandığı bir yöntemdir. Reels videolarının algoritması, gönderi algoritmasına göre çok çok daha karışık olduğu için Reels videoları sizin erişim oranınızı artıracaktır. 

Aynı zamanda gösterebiliyorsanız Reels videolarında ve gönderilerde yüzünüzü gösterin. Bunun sebebi, insanların görmesi ve tanıması size güvenmesini sağlayacaktır.

6. Paylaşım Yaparken Bunlara Dikkat Edin

 • Gönderi açıklaması.
 • Hashtag’ler (etiketler)
 • Gönderi konumu.

Yapmış olduğunuz paylaşımların hedef kitleniz ile uyumlu olmasına dikkat edin. Ayrıca gönderi açıklamalarında da hedef kitleniz ile birebir etkileşim içerisinde olun. Onlara faydalı olun ve sorular sorun. 

Yine içerik ile ilgili hashtag’ler eklemeyi de ihmal etmeyin.

Konum eklemeyi ihmal etmeyin, konum eklemeniz bölgenizde ki kullanıcılara daha görünür olmanızı sağlayacaktır.

İçerik Planı Oluşturun
Instagram’da yapacağınız paylaşımlar için içerik planı oluşturun.

7. İçerik Planı Oluşturun

Instagram’da hesap büyütme sürecinin uzun bir süreç olduğunu en baştada belirtmiştim. Bu uzun süreci planlı ve programlı götürmeniz en doğrusu olacaktır. 

Not: İçerik planı oluşturmanız çin çok basit bir Excel tablosu hazırlayabilirsiniz. 

Farklı Olun
Instagram’da ki rakiplerinizden farklı olun.

8. Farklı Olun

İlk başta rakip analizi yapmamızın sebebi rakiplerimizden farklı olabilmek için rakiplerin eksiklerini görebilmemiz içindi. 

Ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işe artı bir değer katarak pazarlarsanız siz kazanırsınız. 

Rakipleriniz bol bol reels paylaşıyorsa sizde paylaşın tabii ki ama farklı şekilde reels videoları hazırlayın. Ya da rakipleriniz sürekli satış odaklı gönderi paylaşıyorsa, sizde blog içerikli gönderiler paylaşarak rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz.

Hedef kitleniz sizi daha farklı görürse, sizinle etkileşim içerisinde olacaktır. Bu etkileşimde bazen satış getirebilir, bazen marka değerini ya da hesabınızın takipçi sayısını artırabilir.

İş Birlikleri Yapın
Rakipleriniz ile iş birliği yapın.

9. İş Birlikleri Yapın

Hedef kitlenize ulaşmak için hedef kitlenizin yoğunlukta olduğu sayfalar ile ortak içerik üretebilir veya onlara reklam verebilirsiniz. Örneğin bir diyetisyen, sağlıklı yaşam üzerine içerik paylaşan bir Instagram sayfasına gönderi veya hikaye olarak reklam verebilir. 

Bu sayede hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Etkileşim İçerisinde Olun
Instagram’da sizi takip eden insanlar ile etkileşim halinde olun.

10. Takipçileriniz İle Etkileşim İçerisinde Olun

Sizi takip eden insanlara değerli olduklarını hissettirin. Takipçileriniz ile aranızda duygusal bir bağ kurmanız süreklilik ve sadakat için olmazsa olmazdır. Takipçilerinizle etkileşim içerisinde olmak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Gönderilere gelen yorumlara cevap verin.
 • Size mesaj yollayan insanlara cevap verin.
 • Sizi gönderisine etiketleyen insanlara cevap verin.
 • Hikayenizde takipçilerinize özel anketler oluşturun.
 • Sıkı takipçilerinize özel hediyeler gönderin veya sürprizler yapın.
 • Takipçilerinize özel içerikler hazırlayın.

Sizi takip eden insanlar ile aranızda duygusal bir bağ kurmak çok önemlidir. Özellikle hizmet veya e-ticaret sektöründeyseniz takipçileriniz ile sıkı bir bağ kurun. Unutmayın ki en güzel reklam, tavsiyedir.

Sabırlı Olun
Sabırlı olun, her şey zamanla oturacak ve Instagram algoritmasının gözüne gireceksiniz.

11. Sabırlı Olun

Instagram’da başarılı olmak yani hesap (sayfa) büyütmek, takip artırmak uzun vadeli bir yatırımdır. Bu yatırımı markanıza muhakkak yapmanız gerekmektedir. Planlı ve sabırlı çalışırsanız çok güzel sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Entegre Olun
Diğer sosyal medya kanallarınıda aktif kullanın.

12. Diğer Sosyal Medya Hesapları İle Entegre Olun

Instagram’da sayfa büyütmek istiyorsanız Instagram dışında ki sosyal medya platformlarını da aktif kullanmanızı tavsiye ederim. 

Örneğin Instagram’da paylaştığınız bir gönderiyi Twitter’da da paylaşabilirsiniz. Belki Twitter’da hedef kitlenize daha kolay ulaşacaksınız. Tabii ki bu sadece bir örnekti. 

Ama unutmayın ki hedef kitleniz her sosyal medya platformunda illaki vardır ve belkide diğer sosyal medya platformlarında daha kolay bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Bu yüzden diğer sosyal medya platformlarını da hafife almayın ve aktif olun.

Kısaca Instagram Sayfa Büyütme ve Takipçi Artırma

Bu 12 tekniği planlı ve programlı bir şekilde uygularsanız, erişim ve etkileşim oranlarınız artacaktır. Bu sayede yönetmiş olduğunuz Instagram hesabı büyüyecek ve takipçi sayısı artmış olacaktır.

Instagram hesap büyütme konusunda daha farklı önerileriniz veya bu 12 teknik hakkında ekstra sormak istediğiniz sorular olursa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. 24 saat içerisinde cevaplamış olacağım.

Ayrıca daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Instagram’ın kendi yayınlamış olduğu içeriklere de bakabilirsiniz. (Bkz.)

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hesap büyütme konusunda sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Instagram sayfamı büyütmek için ne yapmalıyım?

Aslında bu sorunun cevabını bu içerikte verdiğimi düşünüyorum. Yapacak çok şey var, önemli olan vakit ayırmak ve düzenli çalışmak. Bu makaledeki 12 maddeyi kendi Instagram hesabınızda düzenli olarak uygularsanız Instagram hesabınızı büyütme konusunda başarılıcı olacağınızı düşünüyorum.

Instagram’da sayfa büyütme grupları nedir?

Instagram’da sayfa büyütme grupları, Instagram hesabının takipçisi sayını artırmak isteyen kişilerin bir arada olduğu bir gruptur. Bu grupta karşılıklı takip yapılmaktadır. Ancak bu da takipçi satın almak gibi uzun vadede size bir faydası olmayacak bir işlemdir.

Instagram’da sayfa büyütme hilesi var mı?

Instagram’da sayfa büyütmek için bir çok hile vardır. Bunlardan başlıcası takipçi satın almaktır. Ama bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Önemli olan takipçi sayınız değil, etkileşim oranınızdır.

Instagram hesabı nasıl takipçi kasılır?

“Instagram hesabınına takipçi kasma” söylemi aslında çok doğru bir söylem değildir. Önemli olan takipçi sayınızın artması değil, doğru hedef kitleye doğru içerik göstermektedir. Bu yüzden takipçi kasmak yerine hedef kitlenize ulaşmanıza odaklanmazın daha doğru olur.

Sosyal medya hakkında daha fazla rehber içeriğime ulaşmak için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.mehmetozd.com/sosyal-medya/

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.