Google Kapanırsa Ne Olur?

Google Kapanırsa Ne Olur?

Bu içeriği okumak yerine dinleyebilirsiniz.

Gün geçtikçe yayılan internet kullanımının en temel yapı taşlarından birini Google oluşturmaktadır. Peki Google kapanırsa ne olur?

Gündelik hayatımızda karşımıza çıkan sorunlara pratik çözümleri getirebilmek, dizi ve film tavsiyeleri almak, yemek tarifleri öğrenmek, bir sunum hazırlamak ve hatta akademik bir araştırma yapmak istediğimizde hepimizin aklına gelen tek bir seçenek vardır. Google, internette erişmek istediğimiz bilgi birikimlerine kolay ulaşmamızı sağladığı gibi birçok internet kullanıcısı için bağlantı kontrolü sırasında da neredeyse tüm kullanıcılar tarafından erişilmeye çalışılan ilk sitedir.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle daha da önem kazanan ve hemen hemen her şey için kullanılan internetten daha etkin bir şekilde yararlanmamıza olanak sağlayan Google’a erişimin kesilmesi durumunda internet dünyasında büyük bir kriz çıkacağı konusunda tartışmaya gerek yoktur.

Bu zamana kadar uzun kesintiler yaşanmamasına rağmen zaman zaman ortaya çıkan 1-2 dakikalık kesintiler bile internet dünyasını karıştırmaya yetmiştir. İnternet bağlantısından faydalanan kullanıcıların oldukça büyük bir kısmı bu arama motorunu yoğun bir şekilde kullandığından dolayı Google’ın kapanması sadece kişilerin günlük rutin işlemlerini değil, tüm dünya üzerinde büyük etkiler gösterecektir.

Google’ın Kapanmasının Etkileri 

Her şeyin dijitalleşmeye başladığı günümüzde Google’ın kapanması tüketicileri birçok farklı açından etkileyecektir.

Bir ürün satın almak istediğinizde ilk öncelikli yapılacak şey ürünün diğer markalar ile arasındaki farkları tespit edip bu farklılık arasından size en uygunu bulmaktır. Ardından kalite açısından inceleyerek kullanılacak zaman aralığına göre uygun kalitede ürünler tercih edilmektedir.

Ürün konusunda son karar verildikten sonra fiyatları uygun olan e-ticaret siteleri arasında güvenilir ve uygun fiyatlı olanı tercih edilerek ürün satın alınır. Her ne kadar uzun bir süreç gibi görünse de Google sayesinde dakika içerisinde uygun ürünün bulunması mümkündür. Bu durum hizmet sektörü içinde geçerlidir.

Google’ın olmadığı dünyada tüketiciler bu karşılaştırmaları yapmak için yeterli bilgiye erişmekte fazlasıyla zorluk yaşayabilir.

Google’ın Yokluğunda Tüketicilerin Yaşayabileceği Sorunlar

 1. Tüketiciler ulaşmak istedikleri ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için uzun süreler harcayabilir.
 2. Ulaşmak istedikleri ürünler için uzun araştırmalar yapmak istemeyen tüketiciler satın alma işlemlerinin ardından yeterli özelliklere sahip olmayan ürünleri daha yüksek fiyatlar ile satın alarak mağduriyet yaşayabilir.
 3. Diğer arama motorları üzerindeki kaynaklara erişmeye çalışan tüketici oranları artar ve bu diğer arama motorlarının önemini arttırır.
 4. Forumlara veya ürün değerlendirme içeriklerine erişemeyen kullanıcılar diğer sosyal medya platformları ve gelenekselleşmiş reklam yöntemleri ile bilgi alma yoluna gider.
 5. Belirli ürünler hakkında bilgi almak veya deneyimlerini paylaşmak isteyen tüketiciler diğer sosyal medya kanalları üzerinden gruplaşarak sadece reklam yapan kişileri değil ürünü deneyimlemiş kişilerin yorumlarına erişmeye çalışır.

Google’ın Kapanmasının Markalara Etkisi

 1. Yeni arama motorları, sosyal platformlar ve reklam kanalları arayışına geçilir.
 2. Tüketicilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak en çok kitleye ulaşılacak kanallar titizlikle seçilir ve bu kanallara reklam bütçeleri aktarılır.
 3. Google’ın sağladığı hizmetlere benzer ve muadil olarak sunulan diğer bilinen servisler kullanılmaya başlanır. Google’ın kapanması diğer arama motorlarının önemini arttırır.
 4. Daha önce Google reklamları veya SEO için anlaşma yapılan şirketler ile anlaşmalar bitirilerek yeni düzene ayak uydurulmasını sağlayacak şirketler ile görüşmeler sağlanır.
 5. Sektöre yeni girmiş ve kendini piyasaya henüz tanıtamamış markalar için yeniden bir planlama çıkarılır ve tüm pazarlama faaliyetlerine yeniden başlanır.
 6. Popülerleşmiş markalara yönelen kişi sayısı artacağından küçük işletmeler ve benzeri yapılar bir süre müşterisiz kalır.

Google’ın Kapanmasının Ardından Pazarlama Nasıl Şekillenir?

Fazlasıyla geniş bir pazarlama ağına sahip olan Google’ın kapanmasının ardından tüm markalar ve pazarlama danışmanlığı sağlayan firmalar yeni strateji arayışına geçerler. Bu strateji arayışları sırasında hala kitlelere ulaşmak ve reklamlarına devam etmek isteyen firmalar yıllardır kullanılan bazı yöntemlere dönüş yapmaya başlar.

Öneri İçerik: Instagram Sayfa Büyütme

TV, billboardlar, gazeteler, radyolar ve buna benzer şekilde doğru kitleye hitap edecek seçenekler belirlenerek bu yöntemler ile reklamlar devam eder. Sosyal medya üzerinden Influencerlar ile yapılan anlaşmaların fiyatları büyük oranda artar ve e-ticaret siteleri reklamlarının satışlarından verilen komisyonların oranlarını arttırır.

Özetle Google Kapanırsa Ne Olur?

Google kapanırsa diğer arama motorlarının önemini arttıracağından bu sektörde de rekabet artacaktır. Bulunacak yeni stratejiler her zaman öncekinden daha iyi bir şekilde başlamasa da zamanla geliştirilerek daha iyi bir konuma getirilecektir.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.