Etsy SEO Nasıl Yapılır?

Etsy SEO Nasıl Yapılır?

Etsy’de daha fazla nasıl satış yapabilirim? Bu sorunun cevabı Etsy SEO çalışmasından geçmektedir. Peki Etsy SEO nedir? Etsy SEO nasıl yapılır?

Bu soruların cevabı için bu içeriği okumaya devam edin. Bu içerikte öğreneceğiniz bilgiler ile kendi Etsy mağazanızı optimize edebilecek ve satışlarınızı artırabileceksiniz. 🛒 💰

Etsy’nin algoritması aslında Google SEO algoritması ile birbirine yakındır. Bu nedenle Google SEO tekniklerinin bir çoğu Etsy’de de kullanılmaktadır. Bu yüzden Google tarafında kullanılan çoğu SEO tekniği, Etsy SEO sürecinde de kullanılır. 

Etsy SEO Nasıl Yapılır? (Madde Madde)

 • Adım #1:Detaylı bir mağaza açıklaması yazın.
 • Adım #2: Mağaza güveni verin.
 • Adım #3: Ürün analizi yapın.
 • Adım #4: Anahtar kelime analizi yapın.
 • Adım #5: SEO uyumlu satan ürün açıklaması yazın.
 • Adım #6: Ürün etiketlerini doğru kullanın.
 • Adım #7: Ürün hakkında detaylı bilgi verin.
 • Adım #8: Fiyat Ortalamasına dikkat edin.
 • Adım #9: İlgili sosyal medya kanallarını kullanın.
 • Adım #10: Geri bağlantılar alın.
 • Adım #11: Müşteri memnuniyetine önem verin.
 • Adım #12: Etsy satış artırma için en önemli tavsiyem.

“Etsy SEO nasıl yapılır?” sürecini bu 12 madde ile özetleyebiliriz. Şimdi gelelim bu maddeleri Etsy’de nasıl uygulayabileceğimize.

Detaylı Mağaza Açıklaması Yazın

Mağazanızın kullanıcılara güven vermesi ve Etsy politikalarına uygun olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı; iade politikası, hakkında bölümü, gizlilik politikası ve ödeme yöntemleri & bilgileri bulunmalıdır.

Mağaza Güveni Verin

Mağazanıza detaylı ve güven veren mağaza açıklaması yazın. Gerekli iletişim bilgilerini paylaşarak sorun halinde müşterilerin sizinle iletişime geçebileceği iletişim kanalları ekleyin. Bu sayede müşterilerinize güven vermiş olacaksınız.

Ürün Analizi Yapın

Satacağınız ürünü detaylıca analiz edin. Kaç rakip var, rakipleriniz ürünü nasıl satıyor? Rakiplerinize göre zayıf yönleriniz neler? Rakiplerinizin ürün açıklamaları nasıl? Bu sorulara cevap vermek için detaylı bir SWOT analizi yapın. Bu analize göre zayıf noktalarınızı geliştirerek ürününe artı bir ekleyin ve satın.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Satacağınız ürün Etsy’de nasıl aratılıyor? Bu soruya cevap vermek için rakip satıcılarınızın ürün başlıklarını dikkatlice inceleyin. Doğru anahtar kelimele ile ürün başlığını seçin. Doğru anahtar kelimeyi kullanmak için Etsy’nin arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Aşağıda ki örnekte örnek arama sonucunu görebilirsiniz. 

Etsy SEO Yapma
Etsy SEO Nasıl Yapılır? 💰

Evet yukarıda “hasır çanta” yani “straw bag” hakkında ki ilgili aramaları görüyorsunuz. Ürününüz ile en ilgili anahtar kelimeyi seçerek yine ilgili aramaları görebilirsiniz. Bu sayede ürününüz ile ilgili anahtar kelimeleri bulabilir ve doğru anahtar kelime ile ürününüzü doğru hedef kitleye gösterebilirsiniz. Bu sayede de satışlarınız artacaktır.

Anahtar kelime analizi için Etsy arama çubuğunun yanı sıra Google Ads ve Google Lens’i de kullanmanızı öneririm.

SEO Uyumlu Satan Ürün Açıklaması Yazın

Ürünlerinize SEO uyumlu açıklamalar yazarak ürünlerinizi daha fazla optimize edebilir ve daha üst sıralarda gösterebilirsiniz. Ancak sadece SEO uyumlu olarak ürün açıklaması yazmanız yeterli olmayacaktır. Ürün hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. Örneğin; üretim yeri, üretim maddesi, üretim biçimi, yapı malzemesi, üretim süreci gibi detaylara da değinmeniz gerekmektedir. Bu sayede ürününüz hem Etsy SEO sürecine hemde kullanıcı deneyimine katkı sağlayacaktır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Ürün Etiketini Doğru Kullanın

Ürünlerinize ekleyeceğiniz etiketleri doğru seçin. Etsy’de seçeneğiz ürün etiketleri ürün ile birebir ilgili olmalıdır. Yine Etsy arama çubuğu, Google Ads ve Google Lens ile anahtar kelime çalışması yapabilir ve doğru ürün etiketlerini bulabilirsiniz.

Ürün Hakkında Detaylı Bilgi verin

Bu konu hakkında 5. aşamada zaten bilgi vermiştik ancak buradaki fark ürün açıklamasının SEO uyumlu olması değil, kullanıcıya güven vermesidir. Ürününüzü o kadar iyi tanıtmalısınız ki müşteri diğer satıcılardan ve diğer ürünlerden sizin ürününüzü daha önde bulmalı ve tercih etmelidir. 

İşte bu yüzden ürün açıklamalarınızı detaylıca yazın.

Fiyat Ortalamasına Dikkat Edin

Ürününüz, mağazanız ne kadar SEO uyumlu olursa olsun fiyat konusunda da rekabet edebilir olmalısınız. Örneğin ortalama satış tutarı (en düşük satış fiyatı + en yüksek satış fiyatı / 2) 50 dolar olan bir ürünü siz 100 dolara satamayabilirsiniz. Elbette ufak fiyat farkları olacaktır. Bu fiyat farkını da ürün görseli ve açıklaması ile kapatabilirsiniz. Ürün görseliniz ve açıklamanız kullanıcı açısından kaliteli ise kullanıcı sizi tercih edecektir. Kişisel tavsiyem satış fiyatınız, ortalama satış fiyatının %30 üzerine çıkmasın.

İlgili Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Etsy SEO çalışması, Google SEO çalışması gibi uzun bir süreçtir, yani uzun vade bir yatırımdır. Kısa vade de kazanmanız için Etsy mağazanıza trafik çekmeniz gerekmektedir. Bu trafiğide sosyal medya kanallarında çekebilirsiniz. Instagram ve Pinterest’i aktif olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca hali hazırda Türkçe bir Instagram hesabınız olsa bile Etsy’ye yabancı trafik çekmek için global çapta İngilizce bir Instagram ve Pinterest hesabı da açmanızı tavsiye ederim.

İlgili İçerik: Instagram’da Sayfa Büyütme Taktikleri

Geri Bağlantılar Alın

Etsy SEO çalışması nasıl yapılır? Sorusunun cevabının Google SEO çalışması ile hemen hemen aynı olduğunu, benzer noktaları olduğunu yazı başında bahsetmiştim. Google SEO çalışmalarında kullanılan backlink tekniğinin Etsy SEO sürecinde de kullanılmasında fayda var.

Hedef kitlenize ulaşmak için ücretsiz olarak WordPress, Blogger ve Medium gibi hesaplar açıp, bu hesaplarda ürünleriniz ve hedef kitleniz ile uyumlu makaleler yazabilirsiniz. Bu makalelere gelen organik trafiği de Etsy mağazanıza yönlendirebilirsiniz. Bu sayede elde ettiğiniz trafiği satışa çevirmiş olacaksınız.

Müşteri Memnuniyetine Önem Verin

Sattığını ürün ne olursa olsun, ürünü nerede satarsanız satın her koşulda müşteriyi memnun etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden ürünün yanına promosyon olarak ufak hediyeler gönderebilirsiniz. Bu hediyelerin içerine “bizi değerlendirmeyi unutmayın” tarzı notlar yazarak ürünlerinize olumlu yorumlar çekebilirsiniz. Yorumu olan ürün tüketici tarafından her zaman daha değerlidir.

Etsy Satış Artırma İçin En Önemli Tavsiyem

Etsy SEO çalışması ve Etsy satış artırma süreci üzerine kişisel olarak verebileceğim en iyi tavsiye sabırlı olmanızdır. Her SEO süreci olduğu gibi Etsy SEO süreci de sabır isteyen bir iş ve uzun vade yatırımdır. Ayrıca ürünlerinize doğru anahtar kelimeler ile optimize edin. Daha fazla görüntülenme elde etmek için kullanacağınız anahtar kelimeler, etiketler ürününüzün sadece trafik çekmesine sebep olacaktır. Önemli olan çok trafik çekmek değil, doğru hedef kiteleye ürün satabilmektir.

Evet bu içeriğimizde Etsy SEO Nasıl Yapılır? ve Etsy Satış Artırma gibi konulara değindik. Bu 12 maddeyi zamana yayarak uygularsanız Etsy Mağazanız için güzel bir yatırım yapmış olacaksınız. Etsy SEO süreci hakkında sormak istediğiniz ya da eklemek istediğiniz farklı bir şey olursa da yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de SEO nasıl yapılır? ile ilgili sorular ve cevapları.

Etsy’de Neden Satış Olmuyor?

Etsy’de satış yapabilmek için tek yapmanız gereken şey ürün yüklemek olmamalı. Rakipleriniz kimler? aynı ürün satan kaç rakip var? Kargo opsiyonları nasıl? Rakibiniz ne kadar ürün satmış? Yorumları nasıl? Bunları iyice analiz edip bu analize göre doğru ürün seçmelisiniz. Daha sonra bu yazıdaki SEO tekniklerini adım adım uygulayabilirsiniz.

Etsy SEO Nedir?

SEO yani Search Engine Optimization, arama motoru optimizasyonu anlamı gelmektedir. Günümüzde Google başta olmak üzere birçok arama motoru vardır. Etsy bunlardan birisidir. Etsy SEO işlemi, mağazanızı Etsy politikalarına göre optimize ederek, ürün bazlı sıralamanızı artırıp satışlarınızı artırmayı sağlamaktadır. 

Etsy SEO süreci hakkında daha fazla bilgi için SEO uzmanı Eren Kartav’ın Webtures blog kısmına yazdığı yazıyıda okuyabilirsiniz.

Etsy Nedir? Etsy SEO Nasıl Yapılır?

Etsy mağazası açmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.