Ahrefs Content Gap Nasıl Kullanılır?

Ahrefs Content Gap Aracı İle Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Bu içeriği okumak yerine dinleyebilirsiniz.

SEO çalışmalarının olmazsa olmazı rakip analizidir. Rakip analizi yaparken Ahrefs’nin sunduğu Content Gap aracını kesinlikle kullanmalısınız. Bu içerikte “Content Gap nedir”, “Ahrefs’de Content Gap nasıl kullanılır?” ve “Ahrefs Content Gap İle Rakip Analizi” sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Bu içerikte öğreneceğiniz bilgiler, SEO ve içerik pazarlama sürecinin daha başarılı olmasını sağlayacaktır. 

Not: Bu içeriği bir rehber ders niteliğinde okursanız sizin için çok faydalı olacaktır. Yazı sonunda da sizler için uygulamalı olarak Content Gap aracını göstereceğim. 

Not: Ahrefs ücretli bir SEO aracıdır ve maalesef fiyatı bireysel kullanım için oldukça yüksek. Dilerseniz 7 günlük deneme sürümünü 7$ karşılığında temin edebilirsiniz.

Ahrefs Content Gap Aracı Nedir?

Content Gap aracı, Ahrefs’in sunmuş olduğu bir SEO aracıdır. Bu araç sayesinde kendinize rakip olarak gördüğünüz internet sitelerinin ilk sayfada sıralama aldığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz. 

Rakiplerinizin ilk sayfada sıralama aldığı ancak sizin sıralama almadığınız anahtar kelimeleri bilmeniz, sizin hangi alanda içerik hazırlamanız gerektiği hakkında size bazı ipuçları verebilir. 

Bu sayede sizin ilk sayfada olmadığınız ama rakiplerinizin ilk sayfada olduğu kelimeleri görebilir ve rakipleriniz trafiğini azaltmak için bu kelimelerde içerik hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem organik trafiğiniz artacak hemde marka bilinirliğiniz artacaktır. 

Aynı zamanda da rakibiniz ziyaretçi sayısını düşürmüş olacaksınız, diğer bir deyişle pastadan sizde payınızı alacaksınız.

Content Gap Aracı ile Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Madde madde Content Gap aracının kullanımı.

  1. Ahrefs hesabımızdan “Site Explorer” kısmından sitemizi analiz ediyoruz. 
  2. Sol tarafta “Organik Search” sekmesinin altından “Content Gap” seçeneğine giriyoruz.
  3. “Show keywords that the below targets rank for” kısmına rakibimizin alan adını yazıyoruz. 
  4. Rakiplerin alan adını girdikten sonra “Show Keywords” butonuna basın.

Evet karşısınıza sırasıyla; anahtar kelimeler, aranma hacimleri, anahtar kelime SEO zorluğu, tıklama başı maliyeti, SERP görünümü ve rakibin kelimede ki sıralamasını görebilirsiniz. 

Bu elde ettiğiniz veriler SEO çalışmalarınızda ki içerik pazarlama ve rakip analizini oldukça kolaylaştıracak ve başarıya götürecektir.

Ahrefs Content Gap aracının kullanımı veya SEO ve içerik pazarlamada rakip analizi hakkında ekstra sormak istediğiniz sorular olursa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. 24 saat içerisinde cevaplamış olacağım.

SEO hakkında daha fazla rehber içeriğime ulaşmak için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.mehmetozd.com/seo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.